Kuchyňské žulové desky - technické informace

Vyhřívané kuchyňské desky

Žulové desky pro bary, pracovní stoly, ale i samotné kuchyně je možné vyhřívat. Teplota kamene se pohybuje kolem 22 stupňů. Požadavky na vyhřívané desky je možné provádět u každého typu přírodní žuly.

Přehled opracování pracovních desek

  • Technický kámen maximální rozměry 300x130 cm, tloušťka 1,2 cm, 2 cm, 3 cm. Podle požadavků lze objednat imitaci silnějších desek od 4–10 cm, které jsou slepeny na úkos 45 stupňů. U technického kamene lze počítat s masivním provedení pouze do tloušťky 3 cm.
  • Přírodní žula – maximální rozměry 300–350x150–190 v závislosti na typu materiálu a jeho dostupnosti, charakteru a struktuře materiálu. Standardně lze vycházet z maximálních rozměrů 320 x170 cm. Síla desek v masivním provedení je standardně od 2, 3, 4 cm. Po dohodě lze objednat i silnější masivní desky. Rovněž je možné řešit požadavky na silnější desky tzv. podlep na úkos 45 stupňů s tím, že barevné fládrování probíhá i na jednotlivé obraty, hrany.
  • Standardní provedení pracovních desek (dále jen PD):
    • 1. Leštěné PD opracování: vrchní strana leštěna, viditelné hrany leštěné s fasetkou 2–3 mm, spodní předsazené strany broušené. PD jsou napuštěny – konzervovány speciálním přípravkem určeným pro styk s potravinami.
    • Antic-Patinato technologie povrchové úpravy je provedena opálením a následním kartáčováním, struktura je matná. Povrch je napouštěn speciální chemikálií, která zabraňuje nasákavosti vody a potravin do kamene. Hrany jsou jemně broušené. Celkově povrch je napouštěn chemicky nezávadnou konzervací.

Typy hran

technický kámen
technický kámen "podlepený"
přírodní žula
přírodní žula "podlepená"

Spodní kamenné plochy přesahující přes korpusy jsou standardně podleštěny u všech typů hran.

faseta
faseta
R5
R5
R10
R10
R15
R15
C
C

Umístění dřezu a varné desky

umístění dřezu
vrchní montáž dřezu a VD
umístění dřezu
spodní montáž pouze dřezu
umístění dřezu
zapuštěný dřez a VD do roviny s PD

Kamenný dřez slepovaný nebo masivní

Firma ART STONE s.r.o. vyrábí kamenné dřezy z masivního kamene nebo slepené z kamenných desek. U technického kamene lze provést lepený dřez obdobným způsobem. Dřez má vyfrézovanou výpusť a otvor pro přepad vody. Dřezy je možné vyrábět ve standardní velikosti jako jednodřez nebo dvojdřez. V případě lepených dřezů je kámen ofrézován na zámky a sčepován, aby se pod tíhou vody a nádobí nemohl roztrhnout. Povrch vnitřní plochy dřezů je možné provést jak v leštěné podobě, tak i v povrchové úpravě antic-patinato. Dřez je přišroubován zespodu na pracovní desku a v ložné spáře je utěsněn gumovým tmelem.

mramorové umyvadlo
Mramorové umyvadlo – masivní provedení vhodné do koupelen. Pro použití do kuchyně musí být vyrobeno z přírodní žuly.
dřez z přírodní žuly
Dřez z přírodní žuly Impala Dark lepené z kamenných desek s vyfrézovanou výpustí a odtokem. Stejné provedení je i v případě použití technického kamene.

Odkapové plochy a spádové drážky

typ dřezu
odkapová plocha velká rovná
typ dřezu
odkapová plocha velká se spádem
typ dřezu
odkapová plocha velká rovná s drážkami
typ dřezu
odkapová plocha velká se spádem a drážkami
typ dřezu
odkapová plocha malá s drážkami
typ dřezu
pouze drážky

Údržba pracovních desek z přírodní žuly

U leštěných povrchů používáme různé čistící prostředky určené pro domácnost, s výjimkou prostředků obsahujících mechanické částice jako je písek apod. Mohlo by dojít k poškození povrchu lesklé plochy. Přírodní žula je odolná proti chemikáliím běžně používaným v kuchyni. Odolává také teplotů do 250 stupňů Celsia. Povrch leštěných žul je vždy konzervován z výroby. Tuto konzervaci je možné dle potřeby následně po několika letech opakovat. U přírodních žul s povrchovou úpravou Antic-Patinato je původní konzervace z výroby dostatečná pro běžné používání v kuchyni. Opětovná aplikace konzervačních prostředků je možná po nůkolika letech. Veškeré konzervační a čistící prostředky speciálně určené pro ošetřování přírodních žul určené pro kontakt s potravinami lze zakoupit ve firmě ART STONE s.r.o.

Údržba pracovních desek z technického kamene

Umělý kámen obsahuje 90–95% přírodních materiálů a 5–10% polyesterů a různých pigmentů. Tento povrch není zapotřebí nijak konzervovat. Svou strukturou a obsahem chemických látek je umělý kámen natolik rezistentní proti chemikáliím a potravinám, že by aplikace konzervačního prostředku neměla žádný účinek a nebyla by schopna do umělého kamene absorbovat. Pro běžnou údržbu proto postačí použití standardních mycích prostředků bez obsahu písků.


[ Pomníky | Kuchyňské desky Technistone | Kuchyňské desky Silestone ]

(c) 2007 - ART STONE s.r.o - kuchyňské žulové desky